menu
:: strona główna
:: podjazdy
: :: Hrobacza Łąka
: :: Góra Żar
: :: Przełęcz Salmopolska
:: ciekawe miejsca
:: propozycje tras
:: kontakt
:: galerie

Podjazd na górę Żar



Żar - szczyt w Beskidzie Małym znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników paralotniarstwa. Wielu pionierów lotniarstwa Polskiego darzy Żar szczególnym sentymentem. Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) o kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowice zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2.310.000 m^(3) wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Od 1979 roku na górę Żar można wjechać drogą asfaltową. W 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego.

Opis obiektu:
Długość podjazdu: 8km Przewyższenie: 440m średnie nachylenie: brak danych Maksymalne nachylenie: 12% Najwyższy punkt: 761m.n.p.m. Nawierzchnia: asfalt w dobrym stanie Ruch samochodowy: bardzo mały

Walory przyrodnicze:
Piękna panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

Ciekawostki:
Góra Żar słynie także ze zjawiska uznawanego przez niektórych za paranormalne - na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, "toczą się pod górę"). Jest to prawdopodobnie złudzenie optyczne.

Położenie, dojazd:
Gmina Czernichów (woj.Małopolskie). Jadąc drogą wojewódzką 948 w kierunku południowym (z Porąbki w stronę Żywca) w Międzybrodziu skręcamy w lewo. Za mostem zgodnie ze znakami kierujemy się asfaltową drogą w stronę Lotniska i/lub Kolejki Linowo Terenowej.

Mapy:
Mapa fizyczna wycentrowana na szczycie góry żar: http://wikimapia.org/#y=49787028&x=19230194&z=13&l=0&m=a&v=2

Uwagi:
Identyczny tekst znajdziecie na http://www.narowerze.info/rowerowamapa (na którą to stronę serdecznie zapraszam). Nie jest to żaden plagiat, ponieważ tamten tekst jest również mojego autorstwa. Informacje ogólne o górze skopiowane z wikipedii.

19.02.2007
Szaman