menu
:: strona główna
:: podjazdy
: :: Hrobacza Łąka
: :: Góra Żar
: :: Przełęcz Salmopolska
:: ciekawe miejsca
:: propozycje tras
:: kontakt
:: galerie

Przełęcz Salmopolska

Przełęcz Salmopolska (Przełęcz Salmopol, Biały Krzyż) - przełęcz położona na wysokości 934 m n.p.m. w paśmie Baraniej Góry zwanym także Wiślańskim, w Beskidzie Śląskim. Jest obok przełęczy Kubalonka istotną przełęczą komunikacyjną w tym paśmie - przebiega przez nią droga z Wisły do Szczyrku. Na szczycie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Na przełęczy rozpoczyna się m.in. szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol.

Opis obiektu:
Długość podjazdu: 27km Przewyższenie: 634m Średnie nachylenie: 2,3% Maksymalne nachylenie: 7,3% Najwyższy punkt: 934m.n.p.m. Nawierzchnia: asfalt w dobrym stanie Ruch samochodowy: umiarkowany

Walory przyrodnicze:
Przełęcz Salmopolska stanowi wspaniały punkt widokowy. Przepięknie widać z niej szczyty i stoki górskie otaczające Szczyrk od strony zachodniej. Jeśli podejdziemy kawałek pod górkę w stronę figury białego krzyża, przy ładnej pogodzie zobaczymy malowniczą panoramę Beskidów, z Czantorią Wielką na czele.

Ciekawostki:
Nazwa Biały Krzyż pochodzi prawdopodobnie od znajdującego się obok drogi krzyża (gdyż w okolicy znajduje się również szczyt o takiej nazwie) i często jest odnoszona do samej przełęczy. Znajduje się tu zajazd "Biały Krzyż", drewniany bar, parking oraz przystanek autobusowy. Nazwa Salmopol dotyczy również do położonej poniżej osady, tworzącej niegdyś osobną miejscowość, a obecnie należącą do Szczyrku. Salmopol mieli założyć śląscy ewangelicy uchodzący w te rejony przed prześladowaniami religijnymi. W pobliżu przełęczy znajduje się Jaskinia Salmopolska, której korytarze osiągają długość ponad 100 metrów. Ze względu na zawaliskowy charakter korytarzy nie jest jednak oficjalnie udostępniona do zwiedzania (jako pomnik przyrody nieożywionej podlega prawnej ochronie).

Położenie:
Droga wojewódzka 942 Bielsko-Biała - Szczyrk

Uwagi:
Identyczny tekst znajdziecie na http://www.narowerze.info/rowerowamapa (na którą to stronę serdecznie zapraszam). Nie jest to żaden plagiat, ponieważ tamten tekst jest również mojego autorstwa. Informacje ogólne o przełęczy skopiowane z wikipedii.

19.02.2007
Szaman