|
menu
:: strona główna
:: podjazdy
:: ciekawe miejsca
:: propozycje tras
: :: Chudów(zamek)
:: kontakt
:: galerie
|
|
Katowice - Mikołów - Chudów (Zamek) - Zabrze - Ruda Śląska - Katowice
Trasa:
Katowice - Giszowiec - Murcki - Kostuchna - Mikołów - Mokre - ul. 15 Grudnia - ul. Mokerska - ul. Wolności - ul. Darwina - Paniowy - ul. Zabrska - ul. Topolowa - Zamek w Chudowie - Paniówki - ul. Zabrska - Zabrze - ul. Paderewskiego - ul. Kokota - Ruda Śląska - ul. Bielszowicka - ul. Wyzwolenia - Kochłowice - ul. Piłsudskiego - ul. Owsiana - Droga rowerowa nr.2 - Akademiki Ligota - ul. Gen. Waltera-Jankego - stawy Janina-Barbara - Giszowiec - Katowice
Zamek w Chudowie:
ruiny renesansowego zamku z lat 30. XVI w., wzniesionego przez Jana Gierałtowskiego na miejscu obiektu drewnianego. Obiekt murowany z kamienia i cegły, pierwotnie na planie prostokąta, z dziedzińcem centralnym z krużgankami i studnią. Założenie posiadało dwa trzykondygnacyjne budynki mieszkalne, przekryte wysokimi dachami dwuspadowymi oraz czworoboczną, sześciokondygnacyjną wieżę, przekrytą wysokim dachem czterospadowym, z wejściem głównym od strony południowo-zachodniej z mostem zwodzonym nad fosą zamkową.
Spichlerz w Chudowie:
murowany budynek z końca XVIII w., dwukondygnacyjny na planie prostokąta, przekryty dachem mansardowym.
Historia zamku:
Nie są znane początki zamku w Chudowie, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty pisane. Najprawdopodobniej został on wybudowany w latach 30-tych XVI w. przez ówczesnego właściciela Chudowa - Jana Gierałtowskiego. Być może powstał on na miejscu wcześniejszej budowli.
Gierałtowscy byli jednymi z najbogatszych ludzi ówczesnego Śląska i władali Chudowem przez ponad 100 lat. Po wygaśnięciu rodu, zamek przechodził z rąk do rąk, co sprawiło, że zaczął podupadać. W 1717 r. budowla stała się własnością Mikołaja von Foglar, który przeprowadził jej przebudowę, nadając jej przepychu i bogactwa. Zamek należał do rodziny von Foglar do roku 1767.
W następnych latach zamek znów często zmienał swych właścicieli. W 1837 r. Aleksander von Bally nakazał rozbiórkę starych murów i zastąpienie ich cegłami, gruntownie przebudowując zamek.
W noc sylwestrową w 1847 r. zamek spłonął i odtąd pozostawał w ruinie. W 1995 r. zawiązała się fundacja "Zamek Chudów", która zajęła się odbudową zabytku. Obecnie wokół zamku trwają również prace wykopaliskowe (2006r.)
(na podstawie: http://zamki.net.pl/zamki/chudow/chudow.php)
Mapy:
Zamek w Chudowie (wikimapia)
24.02.2007 23:00
Szaman
|
|